خواص بره موم


خواص بره موم

در بررسی خواص بره موم باید بگوییم که بره موم ماده‌ای شبیه موم و از تولیدات زنبور عسل است، حالت بره موم خمیری شکل و چسبناک با بوی مطبوع که رنگ آن از سبز تا قهوه‌ای تیره متغیر است.

رنگ و عطر بره موم در مناطق مختلف متفاوت بوده و خصوصیات آن بستگی به نوع گیاهان موجود در هر منطقه دارد. بره موم، در هوای سرد، ترد و شکننده و در هوای گرم، نرم و چسبناک می‌شود. بره موم یکی از قدیمی ترین داروهای دنیا است. این ماده می تواند  عفونت ها را از بین ببرد و  سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند درمان دیابت نوع دوم کمک کند. بره موم از زمان های بسیار کهن مورد استفاده قرار گرفته است. حتی در مصر باستان، مردم این ماده را مقدس و هدیه از جانب خدایان می دانسته اند.

ثابت شده است که بره موم از ابتلا به لوسمی و سرطان جلوگیری می‌کند و آن‌ها را درمان می‌نماید و این موضوع جزو ادعاهای طب سنتی نیست، بلکه بوسیله تحقیقات اثبات شده است. بره موم یک ماده صمغی متابولیزه شده بوسیله زنبور عسل است که از شیره و صمغ گیاهان بدست می‌آید. زنبورها از بره موم برای پر کردن فضاها و پوشش‌ دهی دیوارهای کندو جهت محافظت از آن استفاده می‌کنند و اگر چه از دوران باستان به عنوان یک عامل بهبوددهنده مورد استفاده قرار می‌گرفته است، با این حال امروزه تنها در شرق اروپا، آمریکای جنوبی و آسیا به عنوان نوعی تقویت کننده سلامتی شناخته می‌شود و به دلیل خواص درمانی‌اش، شدیداً مورد توجه قرار گرفته است.

ترکیبات شیمیایی بره موم

ترکیب شیمیایی بره موم بسیار وابسته به منشاء و منطقه جغرافیایی تولید آن و پوشش گیاهی آن منطقه و نوع نژاد زنبورهای عسل است. ترکیب شیمیایی بره موم می تواند در هر کندو با کندوی دیگر بسیار متفاوت باشد.
بره موم طبیعی به طور معمول به رنگ قهوه ای تیره یا سبز است، بوی شیرینی دارد و دارای مواد زیر است:
صمغ گیاهان( ۵۰ تا ۷۰ درصد)
موم زنبور عسل( ۳۰ تا ۵۰ درصد)
گرده( ۵ تا ۱۰ درصد)
انواع روغن که از مواد اصلی ساخت بره موم است و با توجه به منطقه تولید بره موم و پوشش گیاهی آن نوع خاصی از این روغن ها مانند روغن ریحان، آویشن و یا گل شمعدانی توسط زنبورها استفاده می شود.( ۵ تا ۱۰ درصد)
بره موم حاوی حدوداً ۵۰ تا ۷۰ درصد صمغ، ۳۰ درصد موم،۱۰ درصد روغن‌های اتری و ۵ درصد گرده گل است. این ماده غذایی بطور ویژه‌ای سرشار از آمینواسیدهایی است که برای عملکرد سالم سیستم ایمنی، نقشی حیاتی دارند. این ماده دارای مقدار بالای ویتامین (ویتامین آ (کاروتن)، ویتامین‌های ب۱، ب۲، ب۳ و بیوتین) بوده و غنی از فلاوونوئیدهای زیستی (ویتامین پ) می‌باشد که رنگدانه‌های طبیعی درون میوه‌ها و سبزیجات هستند و به عنوان دارنده خواص متعدد بازسازی سیستم ایمنی و دارای مزیت‌های زیادی برای سلامتی شناخته می‌شوند. چسب زنبور عسل حاوی تقریباً ۵۰۰ برابر فلاوونوئیدهای زیستی بیشتر نسبت به مقدار یافت شده در پرتقال است. همچنین بره موم حاوی مقادیر آلبومین، کلسیم، منیزیم، پتاسیم و فسفر است

خرید بره موم

خرید بره موم را می‌توان بصورت کاملاً خام انجام داد، اما این ماده در وضعیت طبیعی خود، ماده چسبناکی است و نگهداری از آن ممکن است بسیار سخت باشد. برخی زنبورداران آن را بصورت خام بسته‌بندی کرده و در اندازه‌های کوچک منجمد می‌کنند. سپس می‌توان آن را در همان حالت منجمد به درون یک خردکن قهوه انداخته و به منظور مصرف راحت‌تر پودر نمود.

اکثر تولیدکنندگان فرآیندی را انتخاب می‌کنند که به وسیله آن، اجزای فعال بره موم درون آب یا الکل حل شده و سپس بصورت مایع یا خشک شده و بصورت کپسول بسته‌بندی می‌شوند. این ماده ارزشمند، به دلیل اثرات ضدباکتریایی، ضدویروس، ضدقارچ، ضدالتهاب و آنتی‌اکسیدانی خود، به مدت چندین قرن به عنوان دارویی طبیعی و عامل درمانی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

کثر تولیدکنندگان فرآیندی را انتخاب می‌کنند که به وسیله آن، اجزای فعال بره موم درون آب یا الکل حل شده و سپس بصورت مایع یا خشک شده و بصورت کپسول بسته‌بندی می‌شوند. این ماده ارزشمند، به دلیل اثرات ضدباکتریایی، ضدویروس، ضدقارچ، ضدالتهاب و آنتی‌اکسیدانی خود، به مدت چندین قرن به عنوان دارویی طبیعی و عامل درمانی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

این ماده توانایی این را دارد که در مقابل عاملان عفونت از بدن دفاع کرده، التیام و بازسازی بافت‌ها را تقویت نماید و منبعی عالی برای انرژی و استقامت بدن فراهم نماید. بره موم که به عنوان یک مرهم عالی برای بهبود بریدگی‌ها و جراحات و درمان ورم لوزه، زخم‌های دهانی و عفونت‌های گوارشی مورد استفاده قرار می‌گیرد، حاوی ماده فعالی به نام کافئیک اسید فنتیل استر است که به عنوان ماده‌ای موثر در درمان بسیاری از اختلالات التهابی شناخته می‌شود که به آسیب یا مرگ سلول ختم می‌شوند.

فروشگاه آنلاین ارشان عسل اقدام به ارائه عسل طبیعی کوهستان به تمام مشتریان خود با تضمین 100% می نماید.
«ارسال سریع»،«قیمت مناسب»و«گارانتی بازگشت وجه» سه اصل اساسی که عسل یک از اولین روز شروع فعالیت به آن پایبند است. و هر سال به منظور ارتقای محصولاتمان خدمات جدیدی ارائه می کنیم.

عسل ارشان ، عسل طبیعی و درجه یک سراب با کیفیت تضمینی با تایید در آزمایشگاههای معتبر و قابل ارسال به تمام نقاط کشور می باشد

مصارف بره موم در کندو

بره موم به عنوان ماده ی ضد عفونی کننده و عاملی موثر در پیشگیری از ورود و شیوع بیماریها در کندو محسوب می شود. بره موم در محل ورود زنبوران به داخل کندو قرار دارد و به دلیل این که زنبورها پیش از ورود به کندو از روی آن عبور خواهند کرد، احتمالا می تواند نقش ضد عفونی کننده دست و پای زنبوران را در بدو ورود به کندو ایفا نماید.

همچنین پر کردن شکافها، تنگ کردن سوراخهای تهویه، تنگ کردن دریچه پرواز در زمستان، ترمیم شکستگی ها، جلا دادن و ضد عفونی کردن جدار داخلی کندو و قابها، محکم کردن محل اتصال قابهای عسل به کندو و به یکدیگر از دیگر کاربردهای بره موم است.

زنبور ابتدا تکه‌های رزین یا صمغ تراوش شده از جوانه یا تنه برخی درختان را به وسیله پاهای عقب و قطعات دهانی جدا می‌کند و سپس آن‌ها را به کمک بزاق دهان نمناک و شکل حبه مانند به آن می‌دهد و در نهایت به وسیله آروارهها و به کمک پاها حبه‌ها را در داخل سبد گرده در پاهای عقبی قرار داده و به کندو حمل می‌نماید.

نحوه ی عملکرد بره موم در داخل بدن

تعداد زیادی از مواد فعال زیست و آنتی اکسیدان در بره موم نشانگر گسترده بودن مزایای آن است. بره موم در بدن:
مانع رشد و انتشار یافتن باکتری ها و ویروس ها در بدن می شود.
با جلوگیری از رشد مخمر ها و قارچ های مضر با آن ها مبارزه می کند.
با جلوگیری از ترشح هیستامین در بدن به بهبود انواع آلرژی کمک می کند.
فشار خون را با کاهش فعالیت آنزیمی به نام تیروزین هیدروکسیلاز که می تواند باعث افزایش فشار خون شود، کاهش می دهد.
سلامت استخوان ها را افزایش می دهد و با افزایش تراکم استخوانی به بهبود شکستگی ها کمک می کند.
با جلوگیری از رشد سلول های سرطانی باعث مرگ این سلول ها شده (فرایند آپوپتوز) و با سرطان مبارزه می کند.
سلامت دندان و دهان را افزایش می دهد و با از بین بردن باکتری ها و کاهش تورم لثه ها، از بزرگ تر شدن حفره های دندان جلوگیری می کند.
سرعت بهبود زخم ها را با افزایش سرعت جوانسازی سلول های پوستی زیاد می کند.
از کبد در برابر سموم، آسیب ها و بیماری ها حفاظت می کند.
با کاهش سطح قند خون به بهبود دیابت کمک میکند.

فواید بره موم برای سلامتی

بره موم از بین بردن باکتری ها و ویروس ها

زنبورها با پوشاندن وروذی های کندویشان با بره موم مانع از ورود حشرات ریز و درشت و انتشار انگل های و باکتری ها مضر به داخل کندو میشود .
می توان با استفاده ی بره موم  , باکتری های مضر، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها روی  پوست و در داخل دهان را از بین برد. دوتا از بهترین بره موم های مطالعه شده در این زمینه، بره موم برزیلی و بره موم اروپایی است. در یک تحقیق انجام شده بر روی ۳۰ کودک، بره موم برزیلی با انجام شست و شوی دهانی در نابودی باکتری های درون دهان، تاثیرگذار بود.

در تحقیقی انجام شده بر روی موش ها، بره موم فعالیت داروهای آنتی بیوتیک، ضد قارچ و ضد ویروسی را افزایش داده است. بره موم با غیر فعال سازی  رشد و تکثیر میکروب ها، آن ها را از بین می برد.

بره موم یک آنتی اکسیدان است

با وجود آنکه بسیاری از تحقیقات بر روی سلول ها و یا جانوران انجام گرفته است، اما چند تحقیق اخیر بر روی انسان ها نیز تایید می کند که بره موم دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است.
در یک آزمایش بالینی به ۶۷ نفر ، ۱۵ قطره از محلول بره موم ( پروپولیس ) دوبار در روز تجویز شد و دریافتند که بره موم عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و باعث افزایش گلوتاتیون و هچنین HDL یا همان کلسترول مفید می شود. این ماده برای ۳ ماه به افراد داده شد و خطر بیماری های قلبی را کاهش داد.
در یک آزمایش بالینی دیگر میان ۴۷ نفر، بره موم پودر شده ( به همراه ۵۰ میلی گرم فلاونوئید در روز) بعد از ۳۰ روز باعث کاهش استرس اکسیداتیو در ۲۳ درصد آقایان شد.

بره موم می تواند به بهبود دیابت نوع دوم کمک کند

با توجه به مطالعات انجام شده بر روی انسان ها و جانوران، بره موم می تواند سطح قند خون بالا را پایین بیاورد و کنترل قند خون را در دیابت نوع دوم بهبود ببخشد.
در یک آزمایش بر روی بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم، مقدار ۹۰۰ میلی گرم بره موم سبز روزانه مصرف کردند بعد از ۸ هفته باعث کاهش قند خون شد.
در موش های مبتلا به دیابت، بره موم مکزیکی قند خون را پایین آورد و سیستم دفاع آنتی اکسیدانی را تقویت کرد.

بره موم با عفونت های قارچی مبارزه می کند

بره موم  از ایجاد توده و غده در بدن توسط قارچ ها و عفونت های قارچی جلوگیری می کند . در یک مطالعه انجام شده بر روی ۷۰۷ بیمار مبتلا به عفونت قارچی ناخن انگشتان دست، عصاره ی بره موم استفاده شده در ناخن ها بعد از شش ماه باعث درمان عفونت در بیش از نیمی از شرکت کنندگان در ازمایش شد. این ماده می تواند به ناخن نفوذ کرده و بیوفیلم ها و زیست لایه های قارچی را از بین ببرد.
در چند تحقیق بر روی سلول ها، بره موم شکل گیری خوشه های قارچی را با حل کردن سلول های قارچ های درون این بیوفیلم ها که برای چسبیدن به سطح بدن بودند، متوقف می کرد و از ابتلا به عفونت جلوگیر می کرد. همچنین  می تواند قارچ هایی به نام کاندیدا را نابود کند و بیوفیلم های آن را از بین ببرد.

بره موم می تواند فشار خون را کاهش دهد.

در یک تحقیق صورت گرفته بر روی ۳۵ نفر، بعد از ۳ ماه مصرف دو بار در روز بره موم توانست اندکی از هر دو نوع فشار خون (سیستولیک و دیاستولیک) بکاهد.
این ماده در موش ها  توانست با جلوگیری از ترشح آنزیم هایی که باعث افزایش فشار خون می شود ( مثل تیروزین هیدروکسیلاز ) فشار خون بالا را کاهش دهد و از آسیب های قلبی جلوگیری کند.

بره موم به بهبود آلرژی ها کمک می کند

فعال سازی بیش از حد ماست سل ها و ترشح هیستامین ها می تواند باعث واکنش های حساسیتی مانند حساسیت فصلی، آسم و اگزما شود. در یک مطالعه بر روی یک موش، فلاونوئیدی بنام کوئرستین در بره موم یافت شد که باعث جلوگیری از ترشح هیستامین می شد و علائم آلرژی مربوط به سینوس را تسکین می داد.
به نظر می آید که مکمل های بره موم پاسخ های ایمنی اولیه و ثانویه یا همان Th1 و Th2 را به تعادل می رسانند اما احتمالا برای افراد با پاسخ ایمنی ثانویه بهتر باشند. افراد با پاسخ ایمنی اولیه باید از استفاده از بره موم برای جلوگیری از فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن، پرهیز کنند.
در یک موش سالم، بره موم برخی از سایتوکاین های التهابی Th1 ( اینتوفرون های نوع گاما) را کاهش داد. در یک موش مضطرب این ماده پاسخ Th2 را افزایش داد. در یک مطالعه دیگر بر روی موش ها بره موم پاسخ Th1 را فعال کرد.

بره موم به بهبود زخم ها کمک می کند 

با توجه به مطالعات جانوری و سلولی، مکمل های بره موم به بهبود زخم ها با استفاده از افزایش سرعت رشد سلول های پوستی جدید کمک می کند.
و سرعت ترمیم زخم ها را در موش ها افزایش می دهد و به بازسازی بخش های صدمه دیده کمک می کند. در یک مطالعه سلولی، بره موم چینی از سلول ها در برابر صدمات محافظت کرد، فعالیت کلاژن ها را حفظ کرد و ژن های گلوتاتیون آنتی اکسیدانی (مانند GCLM) را فعال کرد.

بره موم سلامت استخوان ها را افزایش می دهد

بره موم استخوان ها را تقویت می کند و با افزایش تراکم استخوانی آن ها را سالم نگه می دارد مخصوصا بعد از وارد شدن آسیب.
در یک تحقیق بر روی موش ها، یک جز تشکیل دهنده بره موم توانست سرعت تشکیل استخوان های جدید را افزایش دهد.

بره موم و مبارزه با سرطان مبارزه

بره موم با جلوگیری از تشکیل رگ های خونی جدید توسط سلول های سرطانی با سرطان مبارزه می کند و این سلول های سرطانی در اثر کمبود اکسیژن می میرند.
با این حال برخی از اجزای تشکیل دهنده بره موم پایداری ندارند و برای منفعت رسانی نیاز دارند تا بهینه شوند. اجزای فعال و بهینه شده ی بره موم توانستند سرطان را در هر دو نوع مطالعه ی سلولی و جانوری از بین ببرند.

بره موم و حفاطت از کبد

بره موم از کبد در برابر آسیب های ناشی از مصرف الکل محافظت می کند و خطر ابتلا به بیماری های کبدی را با جلوگیری از زخم شدگی کبد کاهش می دهد.
در موش ها، عصاره بره موم آسیب های مزمن وارد به کبد را که ناشی از مصرف الکل بودند کاهش داد.

بره موم برای دندان ها مفید است

در یک آزمایش بالینی میان ۷۰ کودک سالم، شست و شوی دهانی با بره موم باعث کاهش باکتری های دهان شد.
در یک آزمایش دیگر که توسط ۳۰ دانشجوی دندانپزشکی صورت گرفت، یک خمیردندان گیاهی که جز اصلی آن بره موم بود بعد از گذشت ۲ هفته توانست بهتر از خمیردندان های تجاری پلاک دندان ها را کاهش دهد.
شاید پر کردن دندان ها با استفاده از بره مو م در هزاران سال پیش یکی از اولین شکل های دندانپزشکی باشد. اسکلت های انسان های باستان که در دندان آن ها بره موم همراه با موم برای پر کردن آن استفاده شده بود، کشف شده اند که قدیمی ترین این اسکلت ها در اسلوونی که مربوط به ۶۵۰۰ پیش است پیدا شده است.

عوارض جانبی بره موم

از آنجایی که انواع زیادی بره موم وجود دارد، استاندارد سازی و طبقه بندی کردن اثرات مصرف این ماده سخت است. به طور کلی مصرف بره موم امن است بجز برای مبتلایان به آلرژی نسبت به زنبور و فراورده های زنبور عسل .
مطالعات علمی دانشمندان ایتالیایی نشان داده است که در طی ۵ سال از ۱۸ مورد واکنش منفی افراد نسبت به محصولات حاوی بره موم، که ۱۶ مورد از واکنش ها حساسیتی بودند، ۷ مورد دیگر در افرادی که نسبت به بره موم آلرژی داشتند، رخ داده است که دوتای آن ها دچار مشکلات روده شدند.

کاربرد آرایشی

کاربردهای پوستی و آرایشی امروزه متداولترین مصارف برای بره موم و عصاره های آن می باشند. اثرات آن روی ترمیم و نوسازی بافت کاملاً بررسی گردیده است. بره موم همراه با خواص باکتری کشی و قارچ کشی خود، فوائد بسیاری در کاربردهای مختلف در مواد آرایشی فراهم می آورد.بسیاری از ویژگیهای مفید بره موم (پروپولیس) شامل : فعالیتهای ضد باکتری، ضد قارچی، ضد ویروسی، ضد جوش سر وصورت، ضد التهاب و ضد اکسیداسیون به علاوه ترمیم زخمها، تحریک جریان خون و مخاط و اثرات بی‌حسی موضعی آن می‌باشند. سمیت کم و سازگاری خوب آن با پوست نشان داده شده است. ولی بایستی در نظر داشت که جزئی عکس‌العملهای حساسیت‌زاد را دارا می‌باشد.

بره موم اصولا به عنوان یک عامل ضد بو و پاک‌کننده پوست استفاده می‌شود. البته به عنوان یک نگاهدارنده و محافظت کننده هم کاربرد دارد.


تعداد دیدگاه ها برای این مطلب: 0 دیدگاه