نکاتی برا خرید عسل طبیعی درجه 1


نکاتی برا خرید عسل طبیعی درجه 1

برای خرید عسل طبیعی درجه 1 در این مقاله به نکات خوبی اشاره می کنیم . امیدواریم که برایتان مفید واقع شود. قیمت عسل طبیعی بر اساس معیارها و فاکتورهای متنوعی مشخص می شود از جمله این فاکتورها می توان به نوع، کیفیت ، بسته بندی و محل برداشت عسل اشاره کرد. عسل طبیعی و خالص وجود دارد و تنها باید از محل درست آن خریداری شود.

همانطور که تمایل به خرید محصول خالص و طبیعی داریم بهای آن را نیز باید بپردازیم. نمی توان عسل طبیعی و خالص را با قیمتی کمتر از قیمت عرف بازار خریداری کرد با پرداخت هزینه های اندک و پایین بدون شک چیزی جز عسل های شکری و تقلبی عایدتان نخواهد شد. اما باید بگوییم که گران بودن عسل الزامی بر با کیفیت بودن عسل نیست اما عسل ارزان تنها ناشی از بی کیفیت بودن عسل است.

فاکتورهای موثر بر قیمت عسل

از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت عسل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱-نقش کیفیت عسل بر قیمت عسل
کیفیت عسل مهم ترین و تاثیرگذارترین عامل بر روی قیمت گذاری عسل است. بهترین راه برای اطلاع ازکیفیت عسل انجام آزمایش های تخصصی است هر چه عسل خالص تر باشد و آزمایشات نز نان دهنده کیفیت بالای عسل باشند بدون شک مبلغ آن تیز بالاتر است و شما خرید عسل طبیعی موفقی داشته اید.

۲-نقش نوع عسل بر قیمت عسل
عسل های تک گل عموما به دلیل کمیاب بودن و محدود بودن فصل برداشت از بهای بالاتری برخوردار هستند به عنوان مثال عسل آویشن و عسل رازیانه به دلیل برداشت محدودی که وجود دارد از قیمت بالایی برخوردار هستند.

عسل چند گیاه که به عسل چهل گیاه نیز معروف است به دلیل برداشت بالایی که دارد نسبت به سایر عسل ها از قیمت کمتری برخوردار است. عسل های کمیاب که تنها در مناطق خاصی برداشت می شوند با مبلغ های بالاتری نسبت به سایر عسل ها به فروش می رسد از نمونه این عسل ها می توان به عسل سیاه دانه اشاره کرد.

ما عسل شهد خود را در بسته های نیم ، یک و دو کیلویی (عسل شهد نیم کیلویی و عسل شهد یک کیلویی و عسل شهد دو کیلویی) که همان عسل چند گیاه است را با قیمت بسیار مناسبی در این فروشگاه (ارشان عسل) عرضه کرده ایم.

۳- نقش بسته بندی بر قیمت عسل
کیفیت بسته بندی و نوع ظرف (پلاستیکی، شیشه ای و فلزی) از دیگر عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت عسل در سال ۹۸ است.

۴- محل برداشت
منطقه برداشت عسل نیز در برهی موارد بر روی قیمت عسل تاثیر می گذارد این مسئله بیشتر شامل عسل های خارجی یا وارداتی می شود.

خرید عسل طبیعی درجه 1 کوهستان از زنبوردار

ارشان عسل یک زنبوردار است و زنبورداری ما در دامنه کوههای بزقوش سراب در استان آذربایجان شرقی قرار دارد و عسل یک عسل کوهی است پس هم بدون واسطه عسل خود را دریافت می کنید و هم اینکه عسل کوهستان می خرید و از مزایای آن بهره مند خواهید شد.از طرفی هم عسل شهد و عسل رمکه ای مومدار خواص دارویی بسیاری دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

پس شما با یک خرید عسل از ارشان عسلبا یک تیر سه نشان می زنید:

 • تهیه عسل بصورت مستقیم از زنبور دار و بدون واسطه
 • بهره مندی از خواص عسل گیاهان داروئی
 • بهره گیری و دریافت عسل طبیعی کوهستان

نکاتی برا خرید عسل طبیعی درجه 1

بهره مندی از خواص عسل گیاهان داروئی

عسل گیاهان داروئی از ترکیب چندین و چند گل و گیاه بدست می آید از جمله : شبدر، آویشن، ‌اسطوخودوس، کاکوتی (آنخ)، اسفرزه، افسنتین، گل بنفشه، گون، کتیرا، ختمی، کاسنی، گل گاو زبان، مریم گلی، و … بسیاری از گیاهان دیگری که در مناطق تنگ صیاد وجود دارد.

 • ضد ورم و عفونت روده
 • ضد یبوست
 • تب بر
 • تقویت کننده اعصاب
 • بهبود آسم و زخم معده
 • ضد سنگ کلیه و مثانه
 • درمان کم خونی و کم اشتهائی
 • تصفیه خون و کبد
 • معالج میگرن
 • ضد صرع و تشنج و اضطراب
 • ضد پوکی استخوان
 • درمان آلرژی
 • و …

بهره گیری و خرید عسل طبیعی درجه 1 کوهستان

یکی از تقسیم‌بندی‌های چندگانه‌ی مرتبط با عسل عبارت است از: عسل باغی، عسل زراعی، عسل دشتی و عسل کوهی.

در اغلب موارد، عسل باغی ضعیف‌ترین و عسل کوهی باکیفیت‌ترین عسل است. علت این امر در وهله‌ی نخست، تأثیر ارتفاع بیشتر از سطح دریا بر بهبود کیفیت عسل و در درجه‌ی دوم، پوشش گیاهی غنی‌تر کوهستان‌ها در رابطه با تولید عسل بهتر بخصوص در مورد عسل با خواص دارویی و سومین دلیل، بکرتر بودن مناطق کوهستانی ازنظر عدم وجود آلاینده‌های مختلفِ محیط‌ زیست است.

هر زنبورعسل به‌طور دقیق وظایفی را در رابطه با ایجاد محیطی سالم و کاملاً بهداشتی به‌ منظور تولید گرده، ژله‌ی رویال و عسل طبیعی برای خود و نگهداری از نوزادها و تأمین سلامتی مجموعه‌ای که در آن زیست می‌کند را بر عهده دارد که به‌طور غریزی آن‌ها را انجام می‌دهد. نخستین شرط موردنیاز برای انجام بهینه‌ی این وظایف، زندگی زنبورهای عسل در شرایطی پاکیزه و نیز بدون کوچک‌ترین استرس است.

زنبورعسل از آنچه ما می‌پنداریم بسیار حساس‌تر است، طوری که حتی سر زدن زیاد به کندوی عسل توسط زنبورداران در پایین آمدن حرارت کندو تأثیر گذاشته و باعث صرف انرژی بیشتر زنبورعسل برای تأمین گرمای موردنیاز کندو می‌شود و همین یک فعالیت اضافی موجب استرس زنبورعسل شده و در کیفیت تولید عسل او تأثیر منفی می‌گذارد!

از سوی دیگر، به هر نسبت که زنبورعسل از دخالت عوامل انسانی و نیز حضور تجهیزات صنعتی و مخابراتی مانند دکل‌های برق و مخابرات دورتر باشد همان‌قدر استرس کمتری خواهد داشت و کیفیت عسل تولیدی‌اش افزایش خواهد یافت؛ به‌ عنوان‌ مثال کافی است که فقط یک تلفن همراه را به‌طور مرتب در کنار یک کندوی زنبورعسل قرار دهید، مشاهده خواهید کرد که تولید عسل به‌ مرور در آن کندو کم و کم‌تر شده و سرانجام متوقف خواهد شد. این آزمایش بارها توسط برخی زنبورداران انجام شده است.

شرایط ایده آل زنبورعسل در مناطق کوهستانی که صعب‌العبور ترند بیشتر فراهم است و زنبورداران نقاط کوهستانی نیز نقاط بکرتری را برای تولید عسل در اختیار دارند، لذا یکی از تفاوت‌های عسل کوهستانی با عسل‌هایی که در باغات و مناطق زراعی و نزدیک به جاده‌های پر رفت‌وآمد و یا نزدیک به تراکم تجهیزات ساخت دست بشر وجود دارد؛ در کیفیت بالاتر آن است، زیرا زنبورعسلِ کوهستان، عسل خود را با استرس کمتری تولید می‌کند. به همین دلیل است که بخش بزرگی از عسل‌های درمانیِ مشهور، به عسل‌های نقاط کوهستانی و دوردست اختصاص دارند.

در یک جمع‌بندی کلی باید بدانیم که کیفیت عسل‌های مناطق صعب‌العبور و ازجمله مناطق کوهستانی همیشه از مناطق در دسترس انسان، بالاتر است.

عسل طبیعی کوهستان در یک تقسیم‌بندی کلی بر دو نوع است:

 • عسل طبیعی کوهستان درکندو
 • عسل طبیعی کوهستان وحشی

هرچند که تولیدکنندگان عسل طبیعی کوهستان در کندو ادعا می‌کنند که عسل آن‌ها تفاوتی با عسل وحشی کوهستان ندارد ولی طبیعی است که این دو نوع عسل هرچند به میزان کم باهم تفاوت داشته باشند، زیرا به‌هرحال عامل انسانی در کندوها نقش دارد ولی عسل طبیعی کوهستان وحشی، به‌ دور از هرگونه دخالت انسان تولید می‌شود، لذا هم کمیاب‌تر و هم قیمت آن بسیار گران‌تر از عسل کندوهای زنبورداران است.

نکاتی برا خرید عسل طبیعی درجه 1 1
خرید عسل طبیعی کوهستان

عسل طبیعی کوهستان مانند هر عسل طبیعی دیگری شکرک می‌زند و به‌ اصطلاح رس می‌کند ولی مدت‌ زمان شکرک زدن عسل طبیعی کوهستان به نوع گلی که عسل از آن به‌ دست‌ آمده و میزان درجه حرارت محیط بستگی خواهد داشت.

به‌جز برخی عسل‌های گل‌های خاص، در اکثر موارد، «ساکاروز» موجود در عسل طبیعی کوهستان نیز کمتر از 5 درصد است، البته ملاک طبیعی بودن عسل نباید فقط با بررسی میزان ساکاروز آن سنجیده شود

عسل زنبور کوهستان‌های پردرخت همانند مناطق شمالی در جنگل‌های مازندران، گیلان، جنگل‌های حیران و نواحی کوهستانی مناطق شمال غربی ایران مانند کوه های اردبیل، که رنگی سیاه و تیره دارند. عسل زنبورهایی که از باغات میوه در کوهستان‌های آذربایجان غربی، تغذیه می‌کنند. عسلی که در نواحی مرکزی ایران مانند کاشان، قمصر، نیاسر و… تهیه می شوند که به دلیل اینکه از گل هایی همانند گل‌های محمدی تغذیه می کنند، سرخ و معطر هستند. تمام این عسل ها را می توان در لیست بهترین عسل های ایران قرار داد.تشخیص موم عسل طبیعی

 ابتدا یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی را آماده و در درون آن حدود یک سوم ظرف آب ریخته و مقداری به آن الکل صنعتی اضافه کنید و موم فشرده شده که هوای داخل آن خارج شده را نیز در درون آن قرار می دهید و خوب هم می زنید اگر موم بر روی آب بایستد که تقلبی است و اگر به پایین برود کاملا طبیعی است. حتما محلول الکل و برای این آزمایش تهیه کنید و بدون الکل این کار را انجام ندهید که به پاسخی درست نخواهید رسید.


تعداد دیدگاه ها برای این مطلب: 0 دیدگاه